TATİL ARA

ÖREN (ADRAMYTTEION)

 Burhaniye-Ören Kuzey Ege'de, Balıkesir ili sınırları içersinde, Edremit ilçesine yakın bir mevkidedir. Batıda Ege denizi, kuzeyde Edremit, doğuda Havran, güneyde Gömeç ve Ayvalık ile güney doğuda Bergama ile komşudur. Kuzeyinde yer alan Kaz dağları ( Mitolojik adıyla İda ) doğu ve güney doğusunda yer alan Madra dağları arasındaki düz ve verimli topraklardan oluşan bir ovanın üstünde kurulmuştur.

(Burhaniye-Oren North Aegean Sea, in the province of Balikesir, Edremit district enjoys a close. The Aegean Sea in the west, north of Edremit, Havran in the east, south, east and south of Bergama and Ayvalik is adjacent to the Gömeç. Located north of the Ida Mountains (the name of the mythological Ida) between the east and south east of the mountains in the flat and fertile land of Madra was established on a plain.)

İlçe merkezi denizden 4 km. içerdedir.Burhaniye'nin ünlü dinlence ve eğlence merkezi olan Ören, temiz havası, mükkemmel doğasıyla tatilcilerine harika bir tatil fırsatı sunmakda.

Asırlık palamut ağaçları, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tek tek numaralandırılarak koruma altına alınmıştır. Böylece yeşil Ören kimliği de güvence altına alınmış oldu. Ören aynı zamanda Alp Dağları ve Altınoluk'dan sonra Dünyanın en yoğun Oksijenine sahiptir ve oksijen çadırı olarak adlandırılmaktadır.
Ören beldesi, Muğla iline bağlı Milas ilçenin 40 km. güneyinde Gökova Körfezinin Kuzey sahilinde bulunmaktadır. Arkası sarp kayalık dağlara dayanan kentin önünde koca çayın getirmiş olduğu alivyonlarla oluşan ovası uzanır. Bugünkü Ören Beldesi'nin Antik Keramos kentinin üzerine kurulmuş olduğu bilinmektedir. Mitolojide Dionysos’la Ariadne’nin oğlu ve çömlekçilik sanatının kurucusu sayılan Keramos’un adını taşıyan kentin harabeleri bugün modern belde yerleşiminin içinde hala ayakta kalabilmeyi başarmıştır.