TATİL ARA

Ege'de hangi tarihi yerleri mutlaka görmeliyiz?

Ege Bölgesini gezmek için genel bir rota çizmemiz gerekirse kuzeyden güneye, Çanakkale'den başlarız, Truva'yı ziyaret ederiz öncelikle, sonrasında daha güneyde bulunan Assos'u da ziyaret ettikten sonra Kazdağları'nda belki bir gece kalabiliriz. Biraz daha güneye ineriz; Bergama. Bergama'ya gitmişken Bergama'nın biraz doğusunda Alyanoy(Allianio) ki çok önemli, biliyorsunuz antik çağdan kalma tıp merkezi, baraj gölü altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya ve bunun için burayı baraj gölünden kurtarmak ve bu 2000 yıllık muazzam antik yerleşimi ve anıtı korumak için çok yoğun çabalar gerçekleşiyor.
Biraz daha güneye gidersek Ege'nin belki de en sevimli ve en güzel küçük kasabalarından Foça'yı görmek lazım. Eski Foça biliyorsunuz hem antik bir yerleşim hem de gerçekten çok keyifli bir kasaba.
Foça'dan sonra İzmir şehir başlı başına gezginler için keşfedilmesi gereken bir büyük şehir, tarihi ve kültürel varlıklarıyla. İzmir'den güneye indiğimizde eğer çeşme yarımadasına uzanırsak, Çeşme yarımadası ve özellikle oradaki tarihi yerleşimler mesela Urla'daki Klazomenai antik kenti önemli, Çeşme şehri ve çevresi, Alaçatı, giderek popüler olan başka bir küçük belde. Gezginlerin rotasında bunla önemli noktalardır.
Güneye inmeye devam edersek kuşkusuz Efes ve çevresi, hemen batısında Klaros antik kenti ve Selçuk'ta bulunan kutsal alanlar ve tabi ki Meryem Ana önerilen yerlerdir. Daha da güneye inersek Didim Apollon Tapınağı, Milet şehri ve Priyene antik şehirleri, bunlar üçü birada bulunan yerlerdir ve üçünü bir günde gezebiliriz.
Daha da güneye inersek Bodrum'a varacağız ama Bodrum yolunda Labranda isimli bir antik şehir var bu çok önemli ve çok eşsiz. Yine Bodrum-Milas-Söke yolu arasında yolun doğusunda kalan Euromos isimli bir yer ve burda çok güzel bir Zeus Tapınağı var. Ve bu tabiki bizi Bodrum'a getirecek, Bodrum adası yazın nüfusu bir milyonu aşan bir tatil cenneti, burada da keşfedilmeyi bekleyen yerler var. Mesela Gümüşlük köyü, en sevimli köydür özellikle Bodrum civarını gezerken, tabiki Bodrum Kalesini görmek ve sualtı arkeoloji müzesini de gezmek lazım.