TATİL ARA

Cunda Adası Manastırları

Çamlı Manastırı : Ada merkezinden yaklaşık 1 saatlik yolculukla ulaşabileceğiniz bir yerde. Denizden yüksekliği 195 metredir. Şimdi restore edilip malikane olarak kullanılıyor.

Ayışığı Manastırı : Pateriça'nın ilk Köyü ile İkinci Köyünü geride bıraktıktan sonra 45 dakikalık bir yürüyüşle manastıra  varabiliyorsunuz. Söylentiye göre kapılarına kazınmış olan 1771 ve 1795 tarihleri onarım tarihlerinden ibaretmiş. Büyük ölçüde kendine özgü yapısını günümüze kadar koruyabilmiştir.

Ayos Apostolos Manastırı : Alibey (Cunda) Adasına giden köprüyü geçip soldaki sahil yoluna doğru girdiğinizde, 500 metre sonra sağ yukarıdaki küçük tepede bulunuyor.

Tavuk Adası Manastırı : Ada sahilinin tam  karşısında Dalyan Boğazının ağzındaki ada. 120 odalı olduğu ve bu odaların yazlıkçılara kiralandığı söyleniyor.

Güvercin Adası Manastırı : Bu ada korsanların sığınağı olarak bilinir. Eski ismi Ay Yorgi olan manastır doğa ve insan tahribatına dayanmış bir Ortaçağ yapısı.

Profit İliya Manastırı : Köprünün Ada'ya gidiş yönünde 200 metre sonra, deniz tarafında .Temel kalıntılarından çok azı yerinde duruyor.

Kızlar Manastırı : Evangelistriya olarak anılan manastır yıktırılmıştır.