TATİL ARA

Cunda Adası Konaklama Yerleri

 Sahil şeridindeki rakı-balık lokantaları ve Ege mezeleri ve civar adalara yapılan günlük tekne gezileri ile son yıllarda yerli turistlerin akınına uğrayan bir tatil bölgesidir Cunda.

Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü Cunda'dadır. Cunda, idari bakımdan Ayvalık'a bağlı, Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 23 adanın içerisinde yerleşime açık tek adadır. Aynı zamanda Türkiye'nin Ege Denizi'nde bulunan 4. büyük adası olan Cunda, (1.Gökçeada, 2.Bozcaada, 3.Uzunada) Konumu gereği Batı Anadolu'da deniz yollarının kesişme noktasındadır.

Cunda'nın anakaraya bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanmakta, dolap Boğazı mevkiinde 1896 yılında inşaa edilmiş olan Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü, Alibey ve Lale Adalarını birleştiriyor. Lale Adası ise anakaraya 1817 yılında denizin doldurulmasıyla yapılan 500 metrelik bir hemzemin bir köprü-yol ile bağlanıyor.

Adanın nüfusunu, çoğunluğu Girit ve Midilli adalarından 1924 nüfus mübadelesi zamanında göç eden Türkler'den oluşmaktadır. Bu yüzden adanın yaşlı nüfusunun çoğu Rumca bilmektedir. Son yıllarda adaya emeklilik günlerini sakin bir yörede geçirmek isteyen büyükşehirlilerin akını vardır.

Balığın en lezzetlisi, sohbetin en güzeli Cunda'da Cunda akşamlarında yaşanır. Balık yemeği sevenler Cunda'da ki balığın lezzetine bakınca, her sene sadece bu lezzet için bile adanın müdavimi olabilirler. Cunda otellerinin hizmeti o kadar iyi ki oraya artık ikinci evinizmiş ki benimseyebilirsiniz. Son bir kaç yıldır Cunda Otelleri de epey çeşitlendi. Cunda'ya ve Cunda Otellerine özellikle hafta sonu gidecekseniz önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

Günümüze ulaşmış taşevleri, Cundalı eski sahipleri ya da dışarıdan gelen yatırımcılar restore edip, Cunda Otellerini, Cunda severlerin hizmetine sunuyor. Cunda'ya giderken boğaz köprüsünden geçer geçmez yol ikiye ayrılır. Cunda Otelleri veCunda Butik Otellerinin büyük kısmı sola devam eden yol üzerinde yer almaktadır.

Aman siz siz olun yazın ortasında eğer Cunda Otellerinde kalmak isterseniz, Cunda Otel Fiyatlarını ve Cunda Otellerinde yer olup olmadığını öğrenin.