TATİL ARA

Her Mevsim Bozcaada

Genelde yaz tatili için tercih edilen Bozcaada aslında her mevsim tatil için uygun bir yer. Doğası, iklimi, tarihi güzellikleri ve yemek kültürü onu her mevsim çekici kılıyor. Özellikle yüzyıllarca farklı kültürlerinde etkisiyle gelişmiş şarap kültürü burayı tercih etmek için en önemli sebeplerden.

Turlarla yapacağınız günübirlik geziler adanın keyfini çıkarmanız için yeterli değil. Adanın ruhunu hissetmek için ne kadar uzun kalırsanız o kadar iyi.

Yaz: Deniz tatili yapmak isteyenler özellikle temmuz ve ağustos aylarını tercih etmeliler. Fakat adada ekim sonuna kadar rahatlıkla denize girilebiliyor. Yaz ayları her tatil beldesindeki gibi burada da yoğun geçiyor. Erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Sonbahar: Uzun yürüyüşler yapmak, bisiklet gezilerine katılmak, bağlarda kalan üzümleri, böğürtlenleri yemek için en ideal zaman. Yazın tam olarak ısınmayan deniz sonbaharda ısınmış oluyor. Size de adanın sessizliğinde denizin keyfini çıkarmak kalıyor.

Kış: Adada kışın kasvetli bir hava olmuyor. Yağmurun etkisiyle hava bulutlansa bile hemen açılıyor ve güneş yüzünü gösteriyor. Kar ise pek fazla yağmıyor.

İlkbahar: Özellikle nisan ve mayıs aylarında gelirseniz doğanın uyanışına tanık olursunuz. Ada en yeşil bu mevsimde görülüyor. Otel ve restaurantların çoğu 23 Nisan için açılış hazırlıklarına başlar. 23 Nisan'a yetişemeyenler ise 19 Mayıs'ta mutlaka açıyorlar mekanlarını.