TATİL ARA

Assos Otelleri ve Konaklama Yerleri

Assos da görülmesi gereken yerlerin başında, Assos Antik Kenti, Athena Tapınağı, Lamponia Antik Kenti, Babakale Behramkale Köyü, Assos Limanı, Kadırga Koyu, Yeşil Liman, Koruoba Sahili, Sivrice Koyu ve Sokakağzı gelmektedir.
   
Peki Assos'a gidildiğinde neler yapılabilir?

Bu tarihle iç içe geçmiş bölgede yapılması gereken ilk iş, Assos Harabeleri’ni gezmek olmalı. M.Ö 1000'li yıllardan itibaren yerleşimin başladığı bu eski yerleşim merkezlerini kesinlikle gezmelisiniz. Bu bölgeleri gezdikçe, Assos’un tarihi hakkında ayrıntılı bilgi de edinebilirsiniz. Behramkale köyüne gidip buradaki tarihi evleri gezebilirsiniz. Assos limanına inebilir, restore edilmiş yerleşim yerlerini görebilirsiniz. Assos kalıntılarının en önemli yapıları olan Athena ve Agora tapınaklarını gezip antik çağlarla ilgili bilgiler edinebilirsiniz. MÖ ikinci yüzyılda kurulan antik tiyatroyu görebilirsiniz. Berrak denizinde serinleyebilir, güneşin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri yapabilir, bisikletle bu şirin mi şirin yerleşim yerini gezebilirsiniz. Kısacası Assos da tatilinizi doya doya geçirebilirsisniz.

Assos turizm açısından Türkiye'de önemli bir yere sahiptir.Yaz - kış yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Assos'da kalınacak birbirinden güzel oteller bulunur. Assos otellerinin en büyük özelliği, eski zamanlarda palamut depoları olarak kullanılan yapıların daha sonra restore edilerek tarihi yapıları bozulmadan çok şık ve mistik havasıyla büyüleyici otellere dönüştürülmüş olmasıdır. Assos merkezinde yani liman bölgesinde bulunan oteller kaliteli ve şık otellerdir, Behramkale Köyünde de genellikle pansiyonlar çoğunluktadır, Kadırga koyunda ise bölge oldukça geniş olduğundan bütçenize de uygun olan çeşit çeşit oteller, kampingler, tatil köyleri ve muhteşem şıklıkta değişik tarzlarda oteller bulmanız mümkündür.

Tüm tatil alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp yenisiyle tanışabileceğiniz bir cennet köşesi olan Assos, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale Köyü'nün hemen aşağısında denizin koynundadır.Tarihi boyunca çok önemli bir ticaret merkezi olan Assos Limanı günümüzde de bu özel beldenin özel bir parçasıdır.Assos kısa zamanda ünlenmiş ve yerli yabancı turist akınına uğramıştır ama tarihi yapısı bozulamayacağından otel sayısı da arttırılamayacağından Assos'da konaklamak için biraz erken rezervasyon yaptırmanız gerekebilir ama yer bulamazsanız üzülmeyin Assos'a günübirlik gezilerin de tadını çıkarabilirsiniz.