TATİL ARA

Assos (Behramkale) nasıl bir yerdir?

  Assos, Edremit körfezinin kuzeyinde yer alan son derece sakin son derece güzel ve özel bir tatil beldesidir. M.Ö 11. Yüzyılda Yunan kolonistler tarafından kurulduğu bilinmektedir fakat aslında tarihi kalıntılara bakılarak M.Ö 5000'lere yani neolotik çağlara kadar dayandığı bilinmektedir. Yunan kolonistler burada bir felsefe okulu açmışlardır ve özellikle stoik ve platonik felsefe konusunda son derece önemli bir okuldur.
Büyük İskender'in hocası Aristotales burada 3 sene öğretmenlik yapmıştır. Aynı zamanda  tarihte yine önemli; Hz. İsa'nın havarilerinden Aziz Paulus kendi yaptığı misyoner gezilerinde buraya gelmiş ve Assos'dan Ege adalarına, Midilli ve Midilli üzerinden diğer adalara, Patmos gibi diğer adalara hareket etmiştir. Bu yüzden din tarihi açısından da çok önemli bir yerdir.

Assos'da tarihe ve kültüre meraklı ziyaretçilerin görebileceği yerler vardır. Bunlardan bir tanesi Athena Tapınağı'dır. Bugün Assos'un Türkçe ismi olan Behramkale Köyü'nün en tepesinde, Akropol Bölgesi'nde yer alan bir tapınağın, M.Ö 6. Y.Y'da inşa edildiğine inanılıyor. Ve tapınak Athena'ya, Zeus'un kafasından doğan kızı, savaş tanrıçası Athena'ya adanmış bir tapınaktır. Bu tapınağı ziyaret edebilirsiniz. Türkiye'deki en eski tapınaklardan bir tanesidir ve son derece güzel restore edilmiştir. Tapınağa giderseniz muhakkak gün batımı saatlerine denk getirmeye çalışın çünkü olağanüstü güzel bir şekilde Midilli ve bütün Kuzey Ege sahil şeridini en güney ve en kuzeyine kadar rahat bir şekilde, kuşbakışı görebileceğiniz olağanüstü bir manzara ile karşılaşıp gezinizi unutulmaz bir geziye dönüştürebilirsiniz. Bir de Antik Liman var Assos'da, Antik Limana da oldukça dik ve Arnavut kaldırımlı bir yoldan inilerek ulaşılıyor. Behramkale'den Antik Liman'a yürüyerek de ulaşılabilir ve yürürken sol tarafta Antik Tiyatro'yu göreceksiniz. Antik Tiyatro da yine aynı dönemde inşa edilmiş ve bugün restorasyon aşamasında olan bir tarihi mirasdır.

Assos son derece sakin, son derece güzel, özellikle doğası çok güzel, yazın ortasında bile boğmayan, sıkmayan bir havaya sahip olan, iklimi son derece güzel olan gerçekten resim gibi bir yerdir. Dolayısıyla sakin bir tatil isteyen ve dinlenmek isteyenlere Assos'u rahatlıkla tavsiye edebiliriz.