TATİL ARA

Assos Antik Tiyatro

Assos'un güney kanadında bulunan Antik Tiyatro, Şehrin merkezi olan Agora'nın yer aldığı terasın altı kısmına konumlandırılmıştır. Dağal bir kaya oyuğunun içerisine yapılmış olan bu yapı incelendiğinde Roma dönemine ait olduğu anlaşılmaktadır. Tahminlere göre eski yapının yerine daha genişletilerek yeni bir yapı yapılmıştır. Yaklaşık olarak kapasitesi 5000 kadardır.


At nalı biçiminde dizayn edilmiştir. Bu da bize Grek yapısı olduğunu göstermektedir. Roma döneminde yenilenmesinden sonra günümüzde de bir kısım restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Bunun sonucunda kullanılabilir hale getirilmiştir. Hatta Assos da yapılan bir kaç etkinlik bu mekanda yapılmaktadır.

Assos Antik Tiyatro nun açığa çıkarılmasına ilişkin ilk çalışma 1881–1883 yılları arasında Francis H. Bacon ve Joseph Thacher Clarke tarafında yapılmıştır. Tiyatro bundan tam 100 yıl sonra Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu başkanlığındaki kazı ekibi tarafından ortaya çıkarılarak restorasyon çalışmaları başlatılmıştır.

1944'de yaşanan depremden oldukça etkilenen yapı daha sonralarıda taş ocağı olarak kullanılmış ve bunun sonucunda da oldukça yıpranmıştır.