TATİL ARA

Altınoluk seyir defteri

Bu defa sizlere Altınoluk'dan, civar köylerinden ve tabiki Kazdağları'ndan kısaca bahsedeceğim. Kazdağları'nın eteklerindeki Altınoluk, Edremit'ten 25 km uzakta, denizi ve plajları çok güzel. Öyle şık beach clublar, ikoncanlar, paparazziler yok burada ama su ürünleri kooperatifinin vatos, köpekbalığı ve çeşit çeşit Ege balıklarını sergilediği bir havuzu, bol bol yazlık siteleri, geniş, taş döşeli meydanları var. Kötümü değil tabiki... Ama ziyaretçiler bazen sezon biraz daha erken açılsa etraf biraz daha cııl cıvıl, bakımlı olsun istiyorlar. Yine de son hızla tükenen bütün güzelliklere karşı durmayı biliyor Altınoluk. Merkezinde gündüzleri serin, cıvıl cıvıl kafeler, çay bahçeleri, akşamları serinlikte sokakları yolları rengarenk süsleyen oyuncakçılar, incik boncuk satanlar, çekirdek çitleyenler, barlarda canlı müzikle şarkılar söyleyenler sarar burayı. Merkezde bulunan çok katlı yazlıklar sizi sıkıyorsa Eski Altınoluk tam size göre; dar sokaklar, eski evler ve yıkık bir yağ fabrikası, hatta size keşke kırklı yıllardan önce doğsaydım burada zeytinyağı yapsaydım dedirtebilir bu buram buram lezzet, tarih ve sevgi kokan bu fabrika.

Hadi çıkalım Altınoluk Köyü'ne, hani o merkezinde koca çınarların altındaki kahvelerde tozundan değil özünden karadut suyu içeceğiniz ve bir oooooh çekeceğiniz yere... Sonra da biraz gezmeye gidelim sadece birkaç km uzaktaki Güre'ye. Güre bu civardaki tek tük kalmış eski evleriyle ünlü ama en çok, hatırlayacaksınız, kaplıcalarıyla tanınıyor Güre bir de meydanı çok güzel, meydan kahveleri çok güzel. 1880'de yapılan camisi ve eski kokan sokaklarıyla merkez çok can alıcı. Tbi nesi meşhur diye sorsanız yine zeytini meşhur derler önce sonra da her derde deva, şifa kaplıcaları....

Altınoluk'da adını duyacağınız özel bir yer de Tahtakuşlar Etnografya Müzesidir. Orayı da görmeyi sakın unutmayın.Hasanboğuldu Şelalesi'nin buz gibi sularında serinlemeyi ve su çok soğuk olsa da hiç üşümeyeceğinizi duyunca şaşırırsınız eminim ama burada böyle enteresan bir durum var.Mangala izin verilen alanlar da var Hasanboğuldu'da mangalınızı yapın afiyet olsun ama doğayı da koruyalım lütfen, çocuklarımız da görsün bu güzel yerleri.