TATİL ARA

Kazdağları çevre köyleri


Adatepe Köyü        
 Kazdağları'nda eski bir yerleşim yeri olan, Adatepe köyü yüksek duvarların ardınaki taş evleri ve serin gölgeli sokaklarıyla Kazdağları'nın eteklerinde geçmişten kalma bir fotoğraf gibidir. Koruma altına alındıktan sonra eski ihtişamlı günlerine geri dönme savaşı veren köyün kalbi iki yaşlı çınarın hükmettiği köy meydanıdır. Okula giden çocuklar, pazara inen köylüler, zeytin toplamaya giden kadınlar ve köyün ziyaretçileri burada soluklanmadan geçemezler.

Adatepe Köyü'nün mezarlığının binbir yeşilli selvi ağaçlarını ardınızda bırakıp Zeus Altarı'nın bulunduğu tepeye çıktığınızda önünüze bakmaya doyulmayan bir manzara çıkıverir; kıyı köyleri ve tüm güzelliği ile Edremit körfezi, Ayvalık ve etrafındaki adalar ve bütün baştan çıkarıcılığıyla Midilli(lesvos) adası. Kazdağları'ndan gelen yaban mersinlerinin, keçiboynuzlarının, taze kekiklerin ve adaçayının kokusu Ege’den gelen meltemle harmanlanır ve sarar sizi.

Adaepe'den bakıldığında zeytinlikler uçsuz bucaksızmış gibi gelir insana.Dünyanın belki de en eski zeytinlikleri en doğal haliyle hala bu bölgededir. Zeytin ağaçları kıymetini yeterince takdir etmeyen insanoğluna o basit fakat kutsal meyvesini binlerce yıldan beri sunmaktadır.

Adatepe'de bazı eski evler otel olarak kullanılmış ve bazı yeni turistik tesisler de faaliyete girmiştir, Kazdağları Otelleri'nin ilk kısmı olan Adatepe Köyü otelleri de huzurlu keyifli bir tatili bulabileceğiniz doğa harikalarının ortasında turistik yerlerdir.

Kazdağı eteklerindeki eski bir yerleşim yeridir Yeşilyurt Köyü. Eski ismi Büyük Çetmi olan 90 haneli köyün 200 kişilik nüfusu var. Tıpkı Adatepe’de olduğu gibi, Yeşilyurt’un eski taş evleri, dışarıdan gelenlerin, hatta yabancıların da gözdesidir. Köy halkının çoğunluğu Yörüktür ve yörükler artık göçebeliği unutmuşve yörenin haklı zeytincilikle geçiniyorlar. Küçükkuyu’dan sadece 3 km uzaklıktaki köyün temiz ve dinlendirici havası orta ve üst yaş grubu konukları cezbediyor. Köyde konaklama olanağı olan kaliteli, lüks ve bir o kadar da güzel Kazdağları otelleri var. Off-road meraklıları için ve de av mevsiminde avcılar için de tavsiye edilen bir yerdir Kazdağları.

Kazdağı'nın eteklerindeki Yeşilyurt Köyü taş evleriyle tam bir Ege kasabası ve şimdi de bu evlerin birçoğu butik oteller olarak hizmet veriyor.Yeşilyurt’un merkezinde ve çevresinde bulunan butik oteller doğal ortamda tatil yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Zaten çoğu tesis, yeni bir tatil anlayışının örnekleri. "Sürdürülebilir turizm" ya da kısa olarak soft turizm olarak nitelendirilen tarzla, geleneksel turizm anlayışının o bölgeye verdiği zararın en aza indirilmesi hedefi ile hizmet veriyorlar. Yemekler, yöresel ve tamamen doğal ürünlerle yapılıyor, çevre korunmaya çalışılıyor. Fakat bu yerler doğallık içinde de olsa, son derece konforlu, lüks tesisler. Bu yüzden Yeşilyurt bölgesindeki bu butik otellerde kısa bile olsa tatil yapmanın maliyeti biraz yüksek.

Kazdağları’nda trekking, kaçırılmaz bir fırsat. Yörede, farklı mesafe ve zorlukta değişik parkurlar var. Bu parkurların tamamının, bol oksijenin yanı sıra, engin bir yeşillik ve sürpriz dereler, şelaleler vaat ettiğini unutmamalı. Düzenli spora alışık değilseniz, sizin için en uygunu, Hasanboğuldu parkurudur. 'Her şey dahil' sisteminden uzakta olabileceğiniz ama her şeyi dahil edebileceğiniz bir tatil istiyorsanız, yılın her mevsimi Kazdağları ve otelleri sizi bekliyor.
Yeşilyurt köyü, doğu-batı yönünde 40 km boyunca uzanan Kaz dağlarının en batı kısmındadır.Mitolojiye göre dünyanın ilk güzellik yarışması bu dağda yapılmıştır.