TATİL ARA

Güre Kaplıcaları

Güre Altınoluk'la Akçay arasında, Çanakkale İzmir karayonun üzerinde, Kazdağlarının eteğinde bol miktarda kaplıcaların bulunduğu şirin küçük bir beldedir.

Son zamanlarda yüksek bir ilgi gören Güre Kaplıcaları, Adeta Güre'nin bir simgesi haline gelmiştir. Güre Kaplıcası'nın bugün kullanılmayan eski bölümündeki mimari süsler, sütunlar ve kabartmalar, sıcaklık ve ılıklık gibi eskiden de varolan bölümlerin izleri ilgi çekicidir.

Kaplıcaların, kaynak sularının sıcaklığı, sağlığı ve Kazdağları'ndan gelen buz gibi pınarların coşkusu sarar sizi Güre'de.Ayrıca Afrodit'e güzellik katan sağlık kaynağı kaplıcaları, Türkiye'de termal turizm açısından da  önemli bir yere sahiptir ve Güre hem sağlık hem de tatil beldesidir...

 Son yıllarda Güre'nin simgesi haline gelen ve büyüyk ilgi gören Güre kaplıcaları ve termal tesisleri yörede bulunan şifalı su kaynaklarının en ünlüsüdür. Güre kaplıcalarının bugün kullanılmayan bölümlerinde bulunan mimari süsler, sütunlar, kabartmalar, sıcaklık ve ılıklık gibi eskiden de kullanılan bölümlerin bulunması ilgi çekicidir.

Kaplıca ve şifalı suların kullanımına Romalıların çok değer verdiği bilinmektedir. Kalıntılara bakıldığında kaplıcaların antik dönemden beri kullanıldığı anlaşılır. Çamur banyosu için bölümler de bulunan kaplıcalar ünlü antik çağ tarihçisi Strabon'un eserlerine de konu olmuştur. Güre Kaplıcaları, civardaki Astyra antik kentine ait sıcak su kaynağı olarak da bilinir. Güre'deki bu termal kaynaklar antik Roma döneminden kalma hamamın da onarılmasıyla uluslararası bir değere ulaşacaktır.

Radyoaktif özellikleri ile bilinen Güre Kaplıcaları Belçikalı ve Türk uzmanları tarafından yapılan araştırmalara göre potasyum, sodyum, demir, magnezyum, alüminyum bakımından oldukça zengin. Su sıcaklığı 64 derece olan kaplıcalarda 10 günlük kürelere devam edenler bazı kadın hastalıklarına, müzmin romatizmalar, cilt hastalıkları, guatr, kireçlenme, sedef, böbrek taşı, kumları ile karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiğini söylüyorlar.