TATİL ARA

Dalyan'a Nasıl Gidilir?

OTOBÜSLE:Otobüsle doğrudan Dalyan'a ulaşılamamaktadır. Otobüsler Dalyan'ın bağlı olduğu ilçe merkezi Ortaca'ya kadar gelmektedir. Ortaca turizm merkezleri Marmaris ve Fethiye'nin ortasında yer almaktadır. Ortaca-Dalyan arası 12 kilometredir. Ortaca'da garajda indiğiniz yerden Dalyan'a 15 dakikada bir minibüs hareket etmekte ve 15-20 dakika sürmektedir. Minibüsçülere ek bir ücret ödeyerek sizi kalacağınız yere kadar götürmesini sağlayabilirsiniz.Yurdun çeşitli yerlerinden Ortaca'ya farklı otobüs firmalarının seferleri vardır. Yaz aylarında bilet bulmakta sıkıntı yaşanabilmektedir. Biletinizi dönüşlü olarak almanız, ya da Ortaca'ya geldiğinizde yeriniz ayırtmanızı tavsiye ederiz.İstanbul'dan geleceklere uyarı: Otobüsler 2 farklı güzergahı takip ediyorlar. Birincisi İzmir üzerinden, diğeri Afyon üzerinden. İzmir üzerinden yol 12 saat kadar sürüyor. Afyon üzerinden ise 14 saati buluyor. Siz ısrarla İzmir üzerinden gelen otobüslerden yer almaya çalışın!

ÖZEL ARAÇLA:Özel otomobilinizle gelecekseniz, Dalyan'a Doğudan Fethiye yönünden, Batıdan  ise Muğla veya Marmaris yönünden ulaşabilirsiniz. Dalyan Muğla-Antalya Karayolu'nun 12 kilometre içersinde bulunuyor.

ANKARA yönünden gelecekler için 2 güzergah var:
Polatlı üzerinden Afyon'a ulaştıktan sonra Antalya yönüne devam edeceksiniz.

1-Dinar sapağından Denizli'ye gidiyorsunuz. Denizli'den Muğla'ya devam ediyorsunuz. Muğla'ya 20 kilometre kala, sola Köyceğiz yolu ayrılıyor. Oradan orman içinde kestirme yoldan Karabörtlen'e iniliyor. Yeniden sola Köyceğiz'e dönülüyor. Köyceğiz sapağından doru devam ediliyor. Yuvarlakçay Köprüsü'nün bittiği yerde sağa Dalyan levhası var. Bu yol kestirme yol ve köylerden geçiyor. Ancak siz yol yorgunu olduğunuz için bu yola girmeyiniz. Ana yoldan Ortaca'ya doğru devam ediniz. Ortaca'ya gelmeden sağa Dalyan'a yol ayrılıyor. Buradan sapın. Bir kilometre sonra bir kavşağa geleceksiniz. Burada Dalyan levhasını takip edrek sağ dönün. 12 kilometre sonra Dalyan'a ulaşacaksınız.

2-Afyon'dan Antalya'ya doğru devam edin. Burdur'da sağa Fethiye yönüne ayrılın. Söğüt'te Antalya'da gelen yolla birleşeceksiniz. Yaklaşık 1 saat sonra çok güzel bir orman içi yolculuk yapacaksınız ve Fethiye'ye ulaşacaksınız. Fethiye'nin içine girmeden çevre yolundan devam ediniz. Göcek Tüneli'ni geçtikten sonra Dalaman'a sapmayın. Ortaca kavşağında Dalyan levhasını göreceksiniz. Ortaca merkezinden geçerek doğru devam edin. Yol sizi Dalyan'a götürecektir.

İSTANBUL'dan gelecekler İzmir yolunu takip etmelidir. Yolun büyük bölümü duble yol ve otobandır. Hızlı feribotla Bandırma'ya geçerseniz, yolda dinlenerek 8-9 saatte rahatça Dalyan'a ulaşırsanız. Yalova-Bursa üzerinden ise süre 10 saati bulmaktadır.
İzmir'den Aydın Otaban'ına giriniz. Otobanın Muğla çıkışından çıkınız. Çine'de yan yana çöp şiş ve köfte restoranları bulunmaktadır. Tavsiye ederiz.
Yatağan ve Muğla'dan geçerek Sakar Geçidi'nden Gökova'ya inecekseniz. Gökova Körfezi'ni tepeden izlemek ve fotoğraf çekmek istersen ilk dönemeçten sonra dikkatlice sola park alanına geçmelisiniz. Gökova kavşağına indiğinizde sağa ayrılan yol Marmaris'e gitmektedir. Siz doğru devam edeceksiniz. Köyceğiz merkezine girmeden devam edeceksiniz. Beyobası Yuvarlakçay Köprüsü'nden hemen sonra sağda Dalyan yazan bir levha var. Bu yol köylerden ve ormandan geçerek Dalyan'a kısa yoldan ulaşır. Ancak yol dar ve çok virajlıdır. Eğer yol yorgunuysanız, bu yola girmeyiniz. Ana yoldan Ortaca'ya devam ediniz. Burada biri Ortaca'dan önce, diğeri Ortaca merkezinden olmak üzere 2 yerden Dalyan yoluna sapabilirsiniz. Artık geldiniz sayılır. 10 kilometre sonra Dalyan'dasınız.