TATİL ARA

Dalyan Doğal Güzellikleri

 Delikli Ada : Adını ortasındaki delikten almış bu ada. Dalyan'ın Akdenizle buluşma yerinde bulunan Delikli Ada Dalyan'da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Kanala girmeyen yatların demirlediği adanın koylarında bir çok deniz feneri bulunuyor. Ada Dalyan'a bekçilik, dalgakıranlık görevi yapıyor.

Çamur Kaplıcası : Dalyan'ın ünlü olmasının bir nedeni de kaplıcaları. Dalyan'a geldiğinizde mutlaka yapmanız gereknler arasında yer alıyor bir kaplıcaya gitmek. Çamur Kaplıcası da Dalyan'daki kaplıcaların en güzellerinden biri. Dalyan'da geçmişte 40 su kaynağı bulunurken günümüzde sadece 4 tanesi aktif halde. Bunlar; 'Gelgirme', 'Ali Rıza Çavuş Girmesi', 'Delibey Girmesi' ve 'Sultaniye Kaplıcası'. Bu kaplıcalar özellikle yaz aylarında turist akınına uğruyor. Birbirlerinin çamurlu halini gören turistler için büyük eğlence kaynağı olan kaplıcalarda bol bol fotoğraf da çekiyorlar. Cilde sürülen bu çamurun hiçbir bilimsel faydası yok ancak vücutta fiziksel değişim ve canlılık yarattığı söyleniyor. Duş, cafe, dinlenme gibi ünitelerin bulunduğu tesislerde havuza girme imkanı da bulabiliyorsunuz.

Sultaniye Kaplıcaları : Köyceğiz'e 20 km, Dalyan'a 4 km uzaklıkta bulunan Sultaniye Kaplıcaları Köyceğiz Gölü'nün batı sahilinde ve Ölemez Dağı'nın eteklerinde yer alıyor. Türkiye'nin en yüksek (98.3) radyoaktif kaplıcası olan Sultaniye Kaplıcası, Endonezya'daki kaplıcadan sonra ikinci sırada yer alıyor. Kaplıca suyu birçok hastalığa şifa oluyor. Bel ağrısı, romatizma, siyatik, nefrit, lumbago, nevtalfi, ruhi yorgunluklar, cilt ve kadın hastalıkları ve daha bir çok hastalık için doktorlar bu kaplıcayı öneriyor. Ilıca suyu kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfürür ve radon içeriyor. 39 derece sıcaklıktaki şifalı sudan yararlanabilmek için, 21 günlük tedavi süresince ilk girişte 10 dakikadan başlamak üzere günde iki kez banyo yapmak gerekiyor. Bölgede bu su ile şifa bulanların öykülerini bol bol dinleyeceksiniz. İnanıp inanmamak da size kalmış.